Obavijest

Collapse
No announcement yet.

Kapetanski u Dubrovniku

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

za sta sluzi ona druga tablica u ovim slikama sa kapetanskog ispita u Dubrovniku
    ono nisam nikad vidio, radi se o nekakvim hidro konstatama

Comment

Originally posted by dioklecian View Post
      za sta sluzi ona druga tablica u ovim slikama sa kapetanskog ispita u Dubrovniku
      ono nisam nikad vidio, radi se o nekakvim hidro konstatama
      Harmoničke komponente/konstante?

PLIMNE OSCILACIJE U JADRANU

Dinamiku širenja plimnih oscilacija u Jadranskom moru su opisivali razni autori u prošlom stoljeću. Plimne oscilacije su mješovitog tipa, što znači da u pojedinim periodima dominiraju poludnevne komponente dvaput izmjenjujući morske dobi u jednom danu, dok u pojedinim periodima prevladavajući utjecaj imaju dnevne komponente uzrokujući jednu plimu i oseku dnevno. Godine 1960. talijanski geofizičar Polli opisuje djelovanje plimotvorne sile u Jadranu koristeći sedam osnovnih harmonijskih komponenti, predmnijevajući da ostale komponente značajno ne utječu na kolebanje razine mora. Koristeći podatke s 30 mjernih postaja, izračunate su vrijednosti amplitude i pripadajuće faze, te su nacrtane izolinije amplituda i faza poludnevnih komponenti M2 (glavna mjesečeva), S2 (glavna sunčeva), K2 (mjesečevo-sunčeva) i N2 (eliptična mjesečeva) te dnevnih komponenti K1 (mjesečevo-sunčeva), O1 (glavna mjesečeva) i P1 (glavna sunčeva).*
      Razvoj plimnih oscilacija u Jadranu se obično opisuje pomoću komponenata s najvećom amplitudom M2 i K1, dok svojstva ostalih poludnevnih komponenti su slična s M2, a dnevnih komponenti s K1. Karakteristika poludnevnih komponenti je kruženje oko amfidromijske točke koja je smještena otprilike na pola puta između Ancone i Šibenika, a u kojoj su amplitude vrlo male. Idući od amfidromijske točke prema sjevernom Jadranu amplitude naglo rastu, a najviše vrijednosti poprimaju unutar Tršćanskog zaljeva (komponenta M2 postiže vrijednosti do 26 centimetara). Od amfidromijske točke prema južnom Jadranu amplitude također rastu, te postižu najveće vrijednosti između Pelješca i talijanske obale, no one iznose manje od polovine najvećih vrijednosti u sjevernom Jadranu.
      Dnevne komponente se šire od hrvatske obale prema talijanskoj, a njihova amplituda kontinuirano raste od južnog Jadrana prema sjevernom. Vrijednost komponente K1 iznosi od 5 cm u Dubrovniku do 18 cm unutar Tršćanskog zaljeva.
      Na osnovi dugogodišnjih mjerenja visine razine mora duž istočne obale Jadrana izračunate su srednje dnevne amplitude morskih dobi od 22 cm u Dubrovniku, 23 cm u Splitu, 25 cm u Zadru, 30 cm u Bakru te 47 cm u Rovinju.

Poslano s D2303 putem Pomorac.net
      Kada znaš nešto, reci da znaš. Kada ne znaš nešto, reci da ne znaš. To je znanje. - Kung Fu Tze

Comment

Pozdrav ekipa,
        danas smo ja i par kolega bili u Dubrovačkoj lučkoj Kapetaniji,
        Izvanredan rok za kapetanski ispit je moguć i održao bi se 11.12.2017. samo ako nas se skupi minimalno 7.
        Tko hoće, neka se javi bar do ovog petka da možemo proslijediti popis kandidata u kapetaniju.
        LP

Comment

Originally posted by machakchak View Post
          Pozdrav ekipa,
          danas smo ja i par kolega bili u Dubrovačkoj lučkoj Kapetaniji,
          Izvanredan rok za kapetanski ispit je moguć i održao bi se 11.12.2017. samo ako nas se skupi minimalno 7.
          Tko hoće, neka se javi bar do ovog petka da možemo proslijediti popis kandidata u kapetaniju.
          LP
          Aj ako ti nije tesko predstavi se da ti ne brisemo post.Hvala
          NISTA NIJE POGRESNO AKO TE CINI SRETNIM

Comment

Originally posted by strojar View Post
            Aj ako ti nije tesko predstavi se da ti ne brisemo post.Hvala
            Djeticu imas straha od buducih kapetana pa im ne brises odmah upise?

Poslano sa mog M7 koristeći Tapatalk
            Tko rano rani zajebo je pjetla

Comment

Opa!
              Kolega, predstavio sam se ima sigurno misec dana!
              Evo sad gledam da mog predstavljanja nema u"Predstavite se"...
              Skužaj, ponovit ću post, ali nije moja greška.
              LP

Comment

Originally posted by RAUL View Post
                Djeticu imas straha od buducih kapetana pa im ne brises odmah upise?

Poslano sa mog M7 koristeći Tapatalk
                A sto bi imao stah od njih covik prid penziju kao ja??
                Covik je uletio padobranski ali na neki pristojan nacin i izmedu ostalog u svome postu daje bitnu informaciju tako da razloga za brisanje po meni nema.
                Vidis da cak misli da se predstavio al ocito se nesto desilo kad mu nema posta.Da se oglusija bija bi izbrisan u sekund posla.
                Last edited by strojar; 14-11-17, 08:47 PM.

Comment

Bitno je da smo riješili problem!
                  Eto ako neko hoće u Dubrovnik na kapetanski, neka se javi do petka da se možemo organizirat.
                  Još jedna stvar, ako nekome trebaju instrukcije za stabilitet, (a ako je u blizini Ploča, Stona, Metkovića, Opuzena) neka mi se javi, meni će dobro doć malo da provježbam, a drugima da se pripreme. Naravno besplatno.

Comment

Originally posted by machakchak View Post
                    Bitno je da smo riješili problem!
                    Eto ako neko hoće u Dubrovnik na kapetanski, neka se javi do petka da se možemo organizirat.
                    Još jedna stvar, ako nekome trebaju instrukcije za stabilitet, (a ako je u blizini Ploča, Stona, Metkovića, Opuzena) neka mi se javi, meni će dobro doć malo da provježbam, a drugima da se pripreme. Naravno besplatno.
                    Vidis @Raul kako ja imam nos na novake.Da ce covik pomoc drugima a ne samo da ode upada i cita sta njemu treba.

Comment

Jeli zna netko hoce li bit kapetanski izvanredni u 12.?

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Comment

Working...
                      X